1 of 1 images
Smith & Wesson 64 Revolver, .38 Special +P, 2in barrel, stainless steel frame, Uncle Mike's rubber grip, revolving chamber, serrated ramp front, fixed notch rear, 6 round magazine, SW-64-2-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Smith & Wesson 64 Revolver, .38 Special +P, 2in barrel
The Model 64 is basically a stainless steel variant of the 'K'-frame Model 10 revolver with various barrel length options.![]()
Specifications for Smith & Wesson 64 Revolver, .38 Special +P, 2in barrel:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson Model 64 K-Frame Revolver |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .38 Special +P |
| Barrel Length: | 2 in |
| Material: | Uncle Mike's rubber |
| Sight Configuration: | Serrated Ramp Front, Fixed Notch Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | No Manual Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Production Year: | 1977 - 2005 |
| Weight: | 30.5 oz |
| Length: | 6.875 in |
| Muzzle Velocity: | 863 ft/s |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Muzzle Energy: | 207 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
Package Contents:
- Smith & Wesson 64 Revolver, .38 Special +P, 2in barrel
Smith & Wesson 64 Revolver, .38 Special +P, 2in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson 64 Revolver, .38 Special +P, 2in barrel, stainless steel frame, Uncle Mike's rubber grip, revolving chamber, serrated ramp front, fixed notch rear, 6 round magazine, SW-64-2-FRRMPG , MPN: SW-64-2-FRRMPG , Code: SN-FH2-SW641-SW-64-2-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare


















































