Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 1.5 in
- Blade Material:
- 8Cr13MoV Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Tanto
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Grey/Black
- Hand:
- Ambidextrous
- Color:
- Grey/Black
Code: SN-KN-AOB0116-1122566
MPN: 1122566
UPC: 661120081302
Product Info for Smith & Wesson Benji Folding Knife
Perfect for your discreet EDC, this knife packs big features in a small package. This all-in-one pocket knife, money clip, and bottle opener fits cleanly into the coin pocket of your favorite jeans so youre always prepared.![]()
Specifications for Smith & Wesson Benji Folding Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 1.5 in |
| Closed Length: | 2.75 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 4.53 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Blade Grind: | Hollow |
| Handle Color: | Grey/Black |
| Weight: | 0.2 lb |
| Opening Method: | Flipper |
| Handle Length: | 3 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Color: | Grey/Black |
Features of Smith & Wesson Benji Folding Knife
- Made with 8Cr13MoV stainless steel
- Measures: 2.5 inch (6.35 cm) overall length with a blade length of 1.75 in (4.45 cm) and a weight of 2.72 ounces
- Blade is made of reliable 8Cr13MoV High Carbon Stainless Steel with a black, G-10 handle
- Quick and easy access with the convenient Ultra-Glide technology, dual function money clip/pocket clip and finger flipper making it ideal for everyday carry
- Have confidence that the blade will not slip with the security of the frame lock
Package Contents:
- Smith & Wesson Benji Folding Knife
Smith & Wesson Benji Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Smith & Wesson Benji Folding Knife, 1.5in, 8Cr13MoV Stainless Steel Blade, G-10 Handle, 1122566 , MPN: 1122566 , UPC: 661120081302 , Code: SN-KN-AOB0116-1122566