Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Product Info for Smith & Wesson Duty Series Gun Case
All Smith & Wesson and M&P gun cases and bags are designed with quality and durability in mind. Built to hold up under extreme use in harsh conditions, these cases and bags have features such as: durable ballistic fabric, heavy duty hardware, oversized zippers, high quality hook & loop closures, and thick nylon strapping. OUTSIDE:5 Magazine pocketsExternal Dimensions: 46.5in L x 12in H x 2in DMultiple AR mag pouchesMade of durable ballistic fabricFull length zipperAdjustable nylon shoulder strapHeavy Duty carry handlesZippered external pocketExternal center open pocket![]()
Specifications for Smith & Wesson Duty Series Gun Case:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Ballistic Nylon |
| Gun Type: | Rifle |
| Width: | 2 in |
| Height: | 12 in |
| Included Accessories: | Nylon Shoulder Strap |
| Depth/Thickness: | 2 in |
Features of Smith & Wesson Duty Series Gun Case , Large, Black 110016:
- Padded fold over style long gun case with full length zipper
- Full length adjustable nylon shoulder strap
- Heavy Duty wrap around carry handles
- Half length zippered external pocket
- External center open pocket
- Re-enforced nylon strap on the bottom for added protection
Package Contents:
- Smith & Wesson Duty Series Gun Case, Large 110016
Smith & Wesson Duty Series Gun Case Orderable Models
List of Orderable Models
- Smith & Wesson Duty Series Gun Case , MPN: 110014 , UPC: 661120000112 , Code: SN-GC-110016-110014
- Smith & Wesson Duty Series Gun Case , MPN: 110016 , UPC: 661120000143 , Code: SN-GC-110016
Smith & Wesson Duty Series Gun Case Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson Duty Series Gun Case, 29in, 1074567 , MPN: 1074567 , UPC: 661120411277 , Code: SN-GC-110016-1074567