Tap Tap to Zoom
Code: SN-KN-AOB0130-1122571
MPN: 1122571
UPC: 661120081296
Designed to be the perfect tool for all of your cutting needs, the Smith & Wesson Folding Pen Knife is a great way to make sure that you have a high quality cutting tool that won't let you down when you need it most. The Smith & Wesson Folding Pen Knife w/ Thumb Stud and Pocket Clip uses a stainless steel blade with a tan coated, 1.5-inch blade, that offers a durable and long lasting way to slice through any task in which a high quality blade is the key to success. This Smith & Wesson Folding Pen Knife w/ Thumb Stud and Pocket Clip has a liner lock mechanism, that will keep the blade of your knife secure throughout the course of use. For a compact and lightweight way to make sure you have a top of the line knife that is ideal in any situation, choose the Smith & Wesson Folding Pen Knife w/ Folding Blade.![]()
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 1.5 in |
| Closed Length: | 6 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Satin |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 1.7 oz |
| Opening Method: | Thumb Studs |
| Handle Length: | 4.3 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Color: | Black |