1 of 3 images
Smith & Wesson HRT Fixed Blade Spear Point Knife, SWHRT9BF
2 of 3 images
Smith & Wesson HRT Fixed Blade Spear Point Knife, SWHRT9BFCP
3 of 3 images
Smith & Wesson HRT Fixed Blade Spear Point Knife, SWHRT9BFCP
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
2 Models Available
Package Type
All
Search
List: $35.99Save 17%
$29.99
List: $31.99
$31.89
Product Info for Smith & Wesson HRT Fixed Blade False Edge Spear Point Knife
Smith & Wesson H.R.T. Full Tang Fixed Blade Knife, Black 7Cr17 High Carbon Stainless Steel Duel Edged Spear Point Blade with Blood Groove, TPE Rubber Wrapped Handle with Lanyard Hole and Black Leather Belt/Boot Sheath![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Smith & Wesson HRT Fixed Blade False Edge Spear Point Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 4.7 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Shape: | Dagger |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | TPE |
| Handle Color: | Black |
| Handle Length: | 3 in |
| Handle Finish: | Rubber |
| Sheath Material: | Leather |
| Weight: | 7.7 oz |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | False-Edge, Boot Knife |
Package Contents:
- Smith & Wesson HRT Fixed Blade False Edge Spear Point Knife
Features of Smith & Wesson HRT Fixed Blade False Edge Spear Point Knife
- Material: Stainless Steel, Material Specs: stainless steel handle, steel blade, leather sheath
Smith & Wesson HRT Fixed Blade False Edge Spear Point Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Smith & Wesson HRT Fixed Blade Spear Point Knife, SWHRT9BF , MPN: SWHRT9BF , UPC: 028634705450 , Code: SN-KN1-TAYL3-HRT-SWHRT9BF
- Smith & Wesson HRT Fixed Blade Spear Point Knife, SWHRT9BFCP , MPN: SWHRT9BFCP , UPC: 028634705047 , Code: SN-KN1-TAYL3-HRT-SWHRT9BFCP
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare