Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 3.4 in
- Blade Material:
- 8Cr13MoV
- Serrated:
- Partial
- Included Accessories:
- Pocket Clip
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Aluminum
- Handle Finish:
- Black
- Blade Finish:
- Black Oxide
- Handle Color:
- Black
- Hand:
- Ambidextrous
Code: SN-KN-SKRB3066-SW608S
MPN: SW608S
UPC: 028634709175
Product Info for Smith & Wesson Liner lock 8Cr13MoV Folding Knife
Smith & Wesson Liner Lock Folding Knife, Black 8Cr13MoV High Carbon Stainless Steel Partially Serrated Drop Point Blade with Ambidextrous Thumb Hole, Thumb Ramp Jimping, and Index Flipper, Black & Grey Aluminum Handle with Strap Cutter, Glass Breaker, and Pocket Clip![]()
Specifications for Smith & Wesson Liner lock 8Cr13MoV Folding Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Closed Length: | 5 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Serrated: | Partial |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.5 in |
| Included Accessories: | Pocket Clip |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Finish: | Black |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 4.3 oz |
| Handle Length: | 5 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Smith & Wesson Liner lock 8Cr13MoV Folding Knife
Smith & Wesson Liner lock 8Cr13MoV Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Smith & Wesson Linerlock Folding Knife,3.5in,Partially Serrated, Black, Handle, SW608S , MPN: SW608S , UPC: 028634709175 , Code: SN-KN-SKRB3066-SW608S
Smith & Wesson Liner lock 8Cr13MoV Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson Linerlock Folding Knife,3.75in,Stainless Steel,Standard Edge, Black Handle, SW605 , MPN: SW605 , Code: SN-KN-SKRB3066-SW605
- Smith & Wesson Linerlock Folding Knife,3.75in,Stainless Steel,Partially Serrated,Satin, Black, Stainless Handle, SW607S , MPN: SW607S , Code: SN-KN-SKRB3066-SW607S