Tap Tap to Zoom
Product Info for Smith & Wesson Executive Slim 3.5in Folding Knife
At Smith & Wesson, they created the Executive Folding Knife in response to the growing trend of sleek, everyday carry (EDC) knives. Recognizing the demand for elegant and feature-rich tools, they designed this knife to offer both style and functionality, making it a perfect choice for modern users.![]()
Specifications for Smith & Wesson Executive Slim 3.5in Folding Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.45 in |
| Blade Material: | 7Cr Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Black |
| Lock Type: | Linerlock |
Features of Smith & Wesson Executive Slim 3.5in Folding Knife
- Deep carry pocket clip
- Aluminum handle scales
- Nylon pivot washers
- Thumb stud opening
Package Contents:
- Smith & Wesson Executive Slim 3.5in Folding Knife
Smith & Wesson Executive Slim 3.5in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Smith & Wesson Executive Slim Folding Knife, 3.5in, 7Cr Stainless Steel, Black Spear Point Blade, Black Aluminum Handle, Box, 1227056 , MPN: 1227056 , UPC: 198700000915 , Code: SN-KN-XCTVESL-1227056
- Smith & Wesson Executive Slim Folding Knife, 3.5in, 7Cr Stainless Steel, Black Spear Point Blade, Black Aluminum Handle, Clam Pack, 1215366 , MPN: 1215366 , UPC: 198700000502 , Code: SN-KN-XCTVESL-1215366