Tap Tap to Zoom
Code: SN-KN-1205009-1205009
MPN: 1205009
UPC: 661120750369
Developed to be the right utensil for any circumstance, the Smith & Wesson Executive Platinum 3in Folding Knife is excellent for any occasion in which a high quality knife is the way to succeed. These Pocket Knives from the specialists at Smith & Wesson are formulated using high-end blade components that will retain an edge for very long periods of time before needing attention. The handle on the Smith & Wesson Executive Platinum 3in Folding Knife was engineered to deliver the ultimate grip in virtually any condition. Here at OpticsPlanet it is our goal to ensure that you leave happy, and the Smith & Wesson Executive Platinum 3in Folding Knife is one of many folding pocket knives that we are proud to be able to provide our customers. For an amazing way to always make sure that you're cutting with the very best knives available, choose the Smith & Wesson Executive Platinum 3in Folding Knife.
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4.25 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Finish: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Stainless |
| Weight: | 4.8 oz |
| Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |