Tap Tap to Zoom
Code: SN-KN2-1205911-1205911
MPN: 1205911
UPC: 661120749738
The Smith & Wesson Extreme OPS Spring 3.25in Assisted Opening Folding Knife was designed to be the ultimate solution to ensure you have a top-of-the-line device that can be opened up only using one hand. A reliable assisted open knife can free up one of your hands for more essential jobs. And thanks to the Smith & Wesson Extreme OPS Spring 3.25in Assisted Opening Folding Knife, getting a superior quality assisted blade has never been much more achievable. Made working with superior quality, long lasting resources, the edge on this Assisted Opening Knives produced by the professional knife-smiths at Smith & Wesson, will maintain an edge for an incredibly long period of time before necessitating consideration. Just the thing for nearly every situation, the handle on the Smith & Wesson Extreme OPS Spring 3.25in Assisted Opening Folding Knife, will provide you with the grip you need to realize success. Smith & Wesson has been producing good quality cutting instruments for a long time, and the Smith & Wesson Extreme OPS Spring 3.25in Assisted Opening Folding Knife is the consequence of their tireless initiatives to ensure that you are cutting with some of the best knives offered. A tremendous selection for those who are in need of a superior, one handed knife that won't disappoint when they want it most, the Smith & Wesson Extreme OPS Spring 3.25in Assisted Opening Folding Knife is the best option.
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Handle Material: | Polymer |
| Handle Finish: | Flat Dark Earth, Polymer |
| Weight: | 4.8 oz |
| Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | Polymer |