Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 1.9 in
- Overall Length:
- 4.75 in
- Blade Material:
- AUS-8 Stainless Steel
- Handle Color:
- Black
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Aluminum
- Blade Finish:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: SN-KN3-1219165-1219165
MPN: 1219165
UPC: 198700000724
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Smith & Wesson Special Ops Mini 1.9in Automatic Folding Knife
With the rising trend of push button automatic knives, the Special Ops Push Button Auto Folders from Smith & Wesson are a steal. These knives combine the brand's trusted quality with modern convenience. The mini version is even California compliant, making them perfect for any user.![]()
Specifications for Smith & Wesson Special Ops Mini 1.9in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 1.9 in |
| Overall Length: | 4.75 in |
| Blade Material: | AUS-8 Stainless Steel |
| Handle Color: | Black |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Black |
| Opening Method: | Automatic |
| Package Type: | Box |
| Closed Length: | 2.85 in |
Features of Smith & Wesson Special Ops Mini 1.9in Automatic Folding Knife
- Deep carry reversible pocket clip
- Button locking mechanism w/ safety switch
- Push button automatic
- California Compliant blade
Package Contents:
- Smith & Wesson Special Ops Mini 1.9in Automatic Folding Knife
Smith & Wesson Special Ops Mini 1.9in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Smith & Wesson Special Ops Mini Automatic Folding Knife, 1.9in, AUS-8 Stainless Steel, Drop Point Blade, Black Aluminum Handle, 1219165 , MPN: 1219165 , UPC: 198700000724 , Code: SN-KN3-1219165-1219165