Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife
The Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife SPEKDUI has been manufactured to make sure you are successful in all your missions. This Tactical Knife from the expert knife specialists at Smith & Wesson features a 5.20in 9Cr17 high carbon stainless steel blade with a black Zytel handle and comes complete with an ambidextrous plastic sheath. If you're looking for a reliable and strong way to make sure you have the best possible tactical companion by your side, choose the Smith & Wesson Special Ops Knife.![]()
Specifications for Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 5.2 in |
| Overall Length: | 10.6 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Material: | 9Cr18MoV |
| Knife Application: | Tactical |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | TPE |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Rubber |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 8.5 oz |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife:
- Smith & Wesson Full Tang Fixed Blade
- 9Cr17 High Carbon Stainless Steel Tanto Blade
- Ergonomic Black TPE Rubber Handle with Jimping
- Stainless Steel Pommel with Lanyard Hole
- Black Thermoplastic Ambidextrous Belt Sheath with Grommet Holes and Slots
Package Contents:
- Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife
Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Smith & Wesson Special Ops Tactical, Tanto Point, Zytel Handle, ComboEdge SW7S , MPN: SW7S , UPC: 028634706099 , Code: SN-KN1-SPEKDUI-SW7S
- Smith & Wesson Special Ops Tactical, Tanto Point, Zytel Handle, Plain SW7 , MPN: SW7 , UPC: 28634706075 , Code: SN-KN1-SPEKDUI-SW7
Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson Full Tang Fixed Blade Knife,10.6in Carbon Steel Tanto Blade,Ergonomic Black HL1 Rubber Handle,Clam Package SW7CP , MPN: SW7CP , UPC: 028634706136 , Code: SN-KN1-SPEKDUI-SW7CP
- Smith & Wesson Full Tang Fixed Blade Knife,10.6in Carbon Steel Partially Serrated Tanto Blade,Ergonomic Black HL1 Rubber Handle,Clam Package SW7SCP , MPN: SW7SCP , UPC: 028634706143 , Code: SN-KN1-SPEKDUI-SW7SCP