Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.4 in
- Knife Application:
- Rescue
- Overall Length:
- 7.75 in
- Handle Material:
- Rubberized Aluminum
- Handle Color:
- Black/Grey
- Blade Shape:
- Drop Point
- Color:
- Black/Grey
Code: SN-KN2-AOB0169-1100038
MPN: 1100038
UPC: 661120075981
Product Info for Smith & Wesson Spring Assisted Rescue Folding Knife
Assisted opening. 4.63" closed. 3.25" black finish partially serrated stainless drop point blade. Black and gray rubberized aluminum handle. Thumb stud. Glass breaker. Belt/cord cutter. Lanyard hole. Pocket clip. Boxed.![]()
Specifications for Smith & Wesson Spring Assisted Rescue Folding Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV Stainless Steel |
| Knife Application: | Rescue |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Handle Material: | Rubberized Aluminum |
| Handle Length: | 4.5 in |
| Handle Color: | Black/Grey |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Opening Method: | Dual Thumb Studs |
| Weight: | 4.7 oz |
| Color: | Black/Grey |
Features of Smith & Wesson Spring Assisted Rescue Folding Knife
- Measures: 8 inch (20.32 cm) overall length with a blade length of 3.25 in (8.26 cm) and a weight of 4.7 ounces
- Spring assisted opening
- Blade is made of reliable 8Cr13MoV black oxide coated, High Carbon Stainless Steel with a grey, black and red, rubberized aluminum handle
- Quick and easy access with the convenient pocket clip making it ideal for everyday carry
- Have confidence that the blade will not slip with the security of the liner lock and jimping
- Partially Serrated Blade
- Box Cutter
- Glass Break
Package Contents:
- Smith & Wesson Spring Assisted Rescue Folding Knife
Smith & Wesson Spring Assisted Rescue Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Smith & Wesson Spring Assisted Rescue Folding Knife, 3.4in, 8Cr13MoV Steel Blade, 4.5in, Rubberized Aluminum Handle, 1100038 , MPN: 1100038 , UPC: 661120075981 , Code: SN-KN2-AOB0169-1100038