Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15
- Length:
- 3.25 in
- Weight:
- 5.6 oz
- Condition:
- New
Code: 20Q-RBF-AR159RB-ASBF13
MPN: ASBF13
UPC: 840354125574
Product Info for Sniper AR-15 9mm Recoil Buffers
Install this Sniper AR-15 9mm Recoil Buffer to ensure smooth operation of your firearm. Sniper precision machined these AR15 Recoil Buffers from premium aircraft grade aluminum for unmatched durability without the added weight of steel or other heavy metals. At only 5.6oz, this Sniper ASBF13 AR-15 9mm Recoil Buffer is one of the lightest available. Upgrade your build with the Sniper 9mm Rifle Recoil Buffer for top-shelf performance and guaranteed functionality of your weapon.![]()
Specifications for Sniper AR-15 9mm Recoil Buffers:
| Manufacturer: | Sniper |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 3.25 in |
| Weight: | 5.6 oz |
| Condition: | New |
| Caliber: | 9mm Luger |
Features of Sniper AR-15 9mm Recoil Buffer:
- Precision Machined from Premium Aircraft Grade Aluminum
Package Contents:
- Sniper AR-15 9mm Recoil Buffer
Sniper AR-15 9mm Recoil Buffers Orderable Models
List of Orderable Models
- Sniper AR-15 9mm Recoil Buffer, 3.25in, 5.6oz, Black, ASBF13 , MPN: ASBF13 , UPC: 840354125574 , Code: 20Q-RBF-AR159RB-ASBF13
Sniper AR-15 9mm Recoil Buffers Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Sniper AR-15 9mm Recoil Buffer, 3.25in, 5.6oz, Black, ASBF13 , MPN: ASBF13-EDEMO , Code: 20Q-RBF-AR159RB-ASBF13-EDEMO-SC-C
- USED Sniper AR-15 9mm Recoil Buffer, 3.25in, 5.6oz, Black, ASBF13, EDEMO3, Used, Condition Fair , MPN: ASBF13-EDEMO3 , Code: 20Q-RBF-AR159RB-ASBF13-EDEMO3