Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
- Color:
- Natural
- Width:
- 3.75 in
- Length:
- 13.3 in
Code: Z53-CKW-SNP0379-CS-310
MPN: CS-310
UPC: 4960589183104
Product Info for Snow Peak Dutch Oven Micro Lifter
Designed in Japan, the Micro Cast Iron Lifter features stainless steel tongs and a wooden handle. Use it to safely lift Micro Cast Iron Ovens off the coals. Pair the Micro Cast Iron Lifter with the Fire Side Gloves and Micro Oval, Cast Iron Oven for safe handling of cast iron.![]()
Specifications for Snow Peak Dutch Oven Micro Lifter:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Application: | Camping |
| Color: | Natural |
| Width: | 3.75 in |
| Length: | 13.3 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Stainless steel, natural wood |
| Weight: | 11 oz |
Package Contents:
- Snow Peak Dutch Oven Micro Lifter
Snow Peak Dutch Oven Micro Lifter Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Dutch Oven Micro Lifter, One Size, CS-310 , MPN: CS-310 , UPC: 4960589183104 , Code: Z53-CKW-SNP0379-CS-310