Tap Tap to Zoom
Product Info for Snow Peak Low Beach Chair
Having a comfortable beach chair as part of your Camp Chairs & Stools can make relaxing around the fire with your friends and family so much better, and few companies provide the luxury of Snow Peak. The Snow Peak Low Beach Chair has natural bamboo armrests and a canvas seat to give you the perfect mix of comfort and support. Since it only weighs 8 pounds and drastically reduces in size when you fold it up, the Low Beach Chair is a great addition to any car camping setup, as you can stack several of them in the trunk with your tent, sleeping bags, and other supplies. ![]()
Specifications for Snow Peak Low Beach Chair:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Length: | 23 in |
| Width: | 26 in |
| Height: | 39 in |
| Weight: | 8 lb |
| Condition: | New |
| Application: | Camping |
| Age Group: | Adults |
| Body Material: | Laminated Bamboo |
| Dimensions: | 23x26x39 in |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Snow Peak Low Beach Chair
- Chair And Canvas Carrying Case
Snow Peak Low Beach Chair Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Low Beach Chair, Khaki, LV-091KH , MPN: LV-091KH , UPC: 4960589001194 , Code: Z53-CHR-SNP0357-LV-091KH
- Snow Peak Low Beach Chair, Brown, LV-091BR , MPN: LV-091BR , UPC: 4960589001231 , Code: Z53-CHR-SNP0357-LV-091BR
Snow Peak Low Beach Chair Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Snow Peak Low Beach Chair, Khaki, LV-091KH , MPN: LV-091KH-DMO , Code: Z53-CHR-SNP0357-LV-091KH-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Snow Peak Low Beach Chair, Brown, LV-091BR , MPN: LV-091BR-DMO , Code: Z53-CHR-SNP0357-LV-091BR-DMO-OB-A
- Snow Peak Folding Beach Chair, Green, LV-091BR , MPN: LV-091GR , Code: Z53-CHR-SNP0357-LV-091GR