Tap Tap to Zoom
- Width:
- 2.25 in
- Length:
- 6.5 in
Code: Z53-CKW-SNP0046-CS-252
MPN: CS-252
UPC: 4960589116447
Buy Together and Save
Product Info for Snow Peak Folding Ladle
Designed in Japan, the Folding Ladle is made of Nylon 66 to protect non-stick pans from scratches. Whether youre cooking on the patio or in your campsite, the Folding Ladle is an essential addition to any outdoor kitchen. After use, hand wash with detergent and air dry. Pair the Folding Ladle with the Folding Spatula for a complete cooking set.![]()
Specifications for Snow Peak Folding Ladle:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Application: | Cooking |
| Width: | 2.25 in |
| Length: | 6.5 in |
| Diameter: | 1 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Nylon 66, Stainless Steel |
| Weight: | 0.88 oz |
Features of Snow Peak Folding Ladle:
- Lightweight
- Durable
Package Contents:
- Snow Peak Folding Ladle
Snow Peak Folding Ladle Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Folding Ladle, One Size, CS-252 , MPN: CS-252 , UPC: 4960589116447 , Code: Z53-CKW-SNP0046-CS-252