Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
- Width:
- 2.75 in
- Length:
- 6.25 in
Code: Z53-CKW-SNP0019-CS-251
MPN: CS-251
UPC: 4960589116430
Buy Together and Save
Product Info for Snow Peak Folding Spatula
Designed in Japan, the Folding Spatula is made of Nylon 66 to protect non-stick pans from scratches. Whether youre cooking on the patio or in your campsite, the Folding Spatula is an essential addition to any outdoor kitchen. After use, hand wash with detergent and air dry. Pair the Folding Spatula with the Aluminum Non-Stick Cooker 1000 for a complete backpacking set-up.![]()
Specifications for Snow Peak Folding Spatula:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Application: | Cooking |
| Width: | 2.75 in |
| Length: | 6.25 in |
| Diameter: | 1 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Nylon 66, Stainless Steel |
| Weight: | 0.7 oz |
Package Contents:
- Snow Peak Folding Spatula
Snow Peak Folding Spatula Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Folding Spatula, One Size, CS-251 , MPN: CS-251 , UPC: 4960589116430 , Code: Z53-CKW-SNP0019-CS-251