Tap Tap to Zoom
- Color:
- Stainless Steel
Code: Z53-CMS-6475-GS-100AR2-US
MPN: GS-100AR2-US
UPC: 4960589014118
Product Info for Snow Peak Giga Power Stove Auto Renewed
The GigaPower Stove 2.0 - Auto exemplifies a combination of elegant design and durable functionality. One of Snow Peaks most iconic products, it's the perfect lightweight stove for cooking outdoors. With four foldable arms offering maximum stability and 10,000 BTUs for rapid boiling time, GigaPower Stove Auto is an essential component to any camping or backpacking set. Pair the GigaPower Stove Auto with the Trek 700 for the ultimate ultralight backcountry set.![]()
Please note, fuel sold separately.
Specifications for Snow Peak Giga Power Stove Auto Renewed:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Weight: | 3.17 oz |
| Fuel Type: | Canister, Isobutane Mixed |
| Application: | Backpacking, Camping |
| Color: | Stainless Steel |
| Fabric/Material: | Stainless Steel, Aluminum |
| Age Group: | Adults |
| Auto Igniter: | Yes |
| Boil Time: | 4 min. 48 sec. |
| Field Maintainable: | No |
| Burn Time: | 110 Gram Fuel 50 Min. On High, 250 Gram Fuel 85 Min. On High |
| Width: | 4.17 in |
| Stove Type: | Backpacking |
| Height: | 2.65 in |
| Length: | 4.17 in |
Features of Snow Peak Giga Power Stove Auto Renewed
- Ultralight
Package Contents:
- Snow Peak Giga Power Stove Auto Renewed
Snow Peak Giga Power Stove Auto Renewed Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Giga Power Stove Auto Renewed, One Size, GS-100AR2-US , MPN: GS-100AR2-US , UPC: 4960589014118 , Code: Z53-CMS-6475-GS-100AR2-US
Snow Peak Giga Power Stove Auto Renewed Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Snow Peak GigaPower Stove - Auto , MPN: GS-100AR-US , UPC: 691688110923 , Code: Z53-CMS-6475