Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Width:
- 3.6 in
- Length:
- 8.25 in
Code: Z53-CKW-SNP0263-GK-100
MPN: GK-100
UPC: 4960589113002
Buy Together and Save
Product Info for Snow Peak Kitchen Scissors Set
The Japanese-designed stainless steel Kitchen Scissors Set is designed and manufactured in Japan. Use in indoor or outdoor kitchens. The set includes a garlic press, bottle opener, meat tenderizer, nut cracker and small paring knife. Pair the Kitchen Scissors Set with the Cutting Board Set L.![]()
Specifications for Snow Peak Kitchen Scissors Set:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Application: | Cooking |
| Color: | Black |
| Width: | 3.6 in |
| Length: | 8.25 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Stainless Steel, Elastomer Resin |
| Weight: | 0.3 oz |
Features of Snow Peak Kitchen Scissors Set:
- Great for opening cans, crushing garlic, tenderizing meat, opening bottles, and cracking nuts
- Serrated blades
- Ultra hard stainless steel scissors can easily cut anything from soft ingredients to hard
- Petite knife is best suited for fine work
Package Contents:
- Snow Peak Kitchen Scissors Set
- Storage Case
Snow Peak Kitchen Scissors Set Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Kitchen Scissors Set, One Size, GK-100 , MPN: GK-100 , UPC: 4960589113002 , Code: Z53-CKW-SNP0263-GK-100