Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Sleep Capacity:
- 4-Person
- Color:
- Brown
- Doors:
- 2
Code: Z53-TBK-RTY49SP-SD-643
MPN: SD-643
UPC: 4960589014606
Product Info for Snow Peak Land Breeze Pro. 3 Tent
Part of the Land Breeze dome tent series, the Land Breeze Pro. 3 is constructed with advanced materials for increased performance. Designed to comfortably accommodate 3-4 people, the Land Breeze Pro. 3 is wind-resistant and able to withstand year-round weather. The tent has a large front vestibule entry, wall pockets for storage and color-coordinated poles for a simplified set-up. The Land Breeze series features enhanced room temperature control due to mesh skylights with zippered closures, advanced panels and mud skirt design that encourage air flow. Pair the Land Breeze Pro. 3 with the Land Breeze Pro. 3 Ground Sheet and Land Breeze Pro. 3 Inner Mat for additional protection.![]()
Specifications for Snow Peak Land Breeze Pro. 3 Tent:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Size: | One Size |
| Packed Size: | 26x9x10 in |
| Minimum Weight: | 20 lb |
| Weight: | 29.5 lb |
| Tent Type: | Car Camping |
| Application: | Camping |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Color: | Brown |
| Body Material: | 68D Polyester |
| Floor Material: | 300D Polyester |
| Rain Fly Material: | 300D Polyester |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 14.1 ft |
| Internal Width: | 8.5 ft |
| Internal Height: | 5.1 ft |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Tent Poles: | Ultra Light Duralumin A6061 |
| Vestibule Area: | 42 sq. ft |
| Floor Area: | 62 sq. ft |
| Number of Vents: | 6 |
| Doors: | 2 |
| Tent Material: | Polyester |
Package Contents:
- Snow Peak Land Breeze Pro. 3 Tent
Snow Peak Land Breeze Pro. 3 Tent Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Land Breeze Pro. 3 Tent, One Size, SD-643 , MPN: SD-643 , UPC: 4960589014606 , Code: Z53-TBK-RTY49SP-SD-643