Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for Snow Peak Land Lock Shelter Tent
The Japanese-designed Landlock is a tent and shelter combination intended for up to four adults. Use it for family or friend group camping trips and never worry about space. The Landlock features a spacious gathering area, private inner tent for sleeping, and two expandable shade panels for even more living space. The Landlock also has side panels that allow for cross breezes during hot summer nights. Pair the Landlock with the Landlock Inner Mat for a comfortable sleeping set-up.![]()
Specifications for Snow Peak Land Lock Shelter Tent:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Packed Size: | 30x13x14 in |
| Minimum Weight: | 48 lb |
| Weight: | 48 lb |
| Tent Type: | Car Camping |
| Application: | Camping |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Color: | Brown |
| Fabric/Material: | 150D polyester, 3,000mm minimum water pressure |
| Body Material: | 150D Polyester |
| Floor Material: | Polyester |
| Rain Fly Material: | 210D Polyester |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 20.5 ft |
| Max Length: | 20.5 in |
| Internal Width: | 13 ft |
| Max Width: | 13 in |
| Internal Height: | 6.7 ft |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Tent Poles: | Ultra Light Duralumin A7001 |
| Vestibule Area: | 160 sq. ft |
| Floor Area: | 266 sq. ft |
| Number of Vents: | 6 |
| Doors: | 4 |
| Tent Material: | Polyester |
| Max Height: | 80.7 in |
Package Contents:
- Snow Peak Land Lock Shelter Tent
Snow Peak Land Lock Shelter Tent Orderable Models
List of Orderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Snow Peak Land Lock Shelter Tent, One Size, TP-671R , MPN: TP-671R-DMO , Code: Z53-TBK-SP30-TP-671R-DMO-OB-A
- Snow Peak Land Lock Shelter Tent, One Size, TP-671R , MPN: TP-671R , UPC: 4960589006199 , Code: Z53-TBK-SP30-TP-671R