Tap Tap to Zoom
- Color:
- Grey
- Width:
- 3 in
Code: Z53-CKW-SP177-CS-386
MPN: CS-386
UPC: 4960589006427
Buy Together and Save
Product Info for Snow Peak Long Rice Scoop
Made of durable, heat-resistant thermoplastic, the Long Rice Scoop is a lightweight, multi-functional cooking tool for both at home and on the campfield. The Long Rice Scoop is 12" long for deep pots and resists temperatures up to 536 F. Pair the Long Rice Scoop with Earthenware Zen Pot Set for a complete cooking set.![]()
Specifications for Snow Peak Long Rice Scoop:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Application: | Camping |
| Color: | Grey |
| Width: | 3 in |
| Diameter: | 5 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Silicone |
| Weight: | 1.9 oz |
| Overall Length: | 12 in |
Features of Snow Peak Long Rice Scoop:
- Silicone heat-resistant to 536-degrees F
Package Contents:
- Snow Peak Long Rice Scoop
Snow Peak Long Rice Scoop Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Long Rice Scoop, One Size, CS-386 , MPN: CS-386 , UPC: 4960589006427 , Code: Z53-CKW-SP177-CS-386