Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Width:
- 3.5 in
- Length:
- 11.2 in
- Condition:
- New
Code: Z53-CKW-MICCAPS-CS-502R
MPN: CS-502R
UPC: 4960589006663
Product Info for Snow Peak Micro Capsule, Cast Iron Oven
The Micro Capsule is a small Dutch oven made of solid cast iron. Use it in the oven or in the coals to cook fish, asparagus or other sides. The lid of the Micro Capsule can also be flipped to serve as a small grill. The Micro Capsule is the ideal companion to the Cast Iron Oven 26cm or the Micro Pot. Explore our Cast Iron collection for more durable cookware options.![]()
Specifications for Snow Peak Micro Capsule, Cast Iron Oven:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Application: | Camping |
| Color: | Black |
| Width: | 3.5 in |
| Length: | 11.2 in |
| Condition: | New |
| Height: | 3.5 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Cast Iron |
| Weight: | 4.21 lb |
Package Contents:
- Snow Peak Micro Capsule, Cast Iron Oven
Snow Peak Micro Capsule, Cast Iron Oven Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Micro Capsule, Cast Iron Oven, One Size, CS-502R , MPN: CS-502R , UPC: 4960589006663 , Code: Z53-CKW-MICCAPS-CS-502R
Snow Peak Micro Capsule, Cast Iron Oven Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Snow Peak Micro Capsule, Cast Iron Oven, One Size, CS-502R , MPN: CS-502R-DMO , Code: Z53-CKW-MICCAPS-CS-502R-DMO-OB-A