Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
- Color:
- Black
- Width:
- 2.9 in
- Length:
- 13.3 in
Code: Z53-CKW-RTY20SP-CS-216
MPN: CS-216
UPC: 4960589014859
Product Info for Snow Peak Nylon Spatula
Designed for use at home and the campsite, the Nylon Spatula is an essential cooking tool for any kitchen. The stainless steel arm is wrapped in durable bamboo for comfort and features a hooked end for hanging off an IGT setup. Pair with the Nylon Ladle for a complete set.![]()
Specifications for Snow Peak Nylon Spatula:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Application: | Cooking |
| Color: | Black |
| Width: | 2.9 in |
| Length: | 13.3 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Stainless Steel, Nylon, Bamboo |
| Weight: | 3.2 oz |
Features of Snow Peak Nylon Turner
- Hand wash with dish detergent, air dry
Package Contents:
- Snow Peak Nylon Spatula
Snow Peak Nylon Spatula Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Nylon Spatula, One Size, CS-216 , MPN: CS-216 , UPC: 4960589014859 , Code: Z53-CKW-RTY20SP-CS-216