Tap Tap to Zoom
Product Info for Snow Peak Base Plate Stand
Made of steel and designed in Japan, the Base Plate Stand L/M serves as a sturdy base that prevents damage to the ground by eliminating heat transfer. To use, place the two pieces together to form an X shape, then set the Base Plate on top, followed by the Pack & Carry Fireplace. Ensure the notches on the Base Plate Stand align with the slots on the Base Plate. Pair the Base Plate Stand L/M with the Fireplace Base Plate L or the Fireplace Base Plate M.![]()
Specifications for Snow Peak Base Plate Stand:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Height: | 4.2 in |
| Size: | Medium/Large |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Cooking |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Weight: | 4 lb |
| Stove Accessory: | Stove Extra |
| Length: | 17.3 in |
| Width: | 17.3 in |
Features of Snow Peak Pack & Carry Base Stand - M/L ST-032BS:
- Great for car camping
- Give an extra 3.9 in (10 cm) barrier between hot coals and the ground
- Helps to eliminate heat transfer
- Leaves a minimized imprint on the ground
- Good for protecting decks and patios
- Designed to fit their Medium and Large Base Plates
Package Contents:
- Snow Peak Base Plate Stand
Snow Peak Base Plate Stand Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Base Plate Stand, Medium/Large, ST-032BSR , MPN: ST-032BSR , UPC: 4960589853762 , Code: Z53-CFA-SNPK7-ST-032BSR
- Snow Peak Base Plate Stand, Medium / Large, ST-032BS , MPN: ST-032BS , Code: Z53-CFA-SNPK7-ST-032BS