Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Product Info for Snow Peak Shimo Tank
The Shimo Tank is a 4.7-liter vacuum-insulated beverage dispenser. The dispenser is made of stainless steel and features a one-touch dial plug with a spout, bamboo handle, and stand to lay sideways. Use the Shimo Tank to serve hot or cold beverages at large gatherings.![]()
Specifications for Snow Peak Shimo Tank:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Color: | Stainless Steel |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Volume: | 160 oz |
| Application: | Outdoor |
| Length: | 8.4 in |
| Width: | 9.1 in |
| Height: | 11 in |
| Weight: | 5.4 oz |
| Container Volume: | 160 oz |
| Hydration Cap Type: | Closure Cap |
| Cap Color: | Black |
Features of Snow Peak Shimo Tank
- Vacuum insulation
- Non-slip base
- Stackable
Package Contents:
- Snow Peak Shimo Tank
Snow Peak Shimo Tank Orderable Models
List of Orderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Snow Peak Shimo Tank, 160oz, TW-550 , MPN: TW-550-DMO , Code: Z53-WB-SHMB-TW-550-DMO-OB-A
- Snow Peak Shimo Tank, 160oz, TW-550 , MPN: TW-550 , UPC: 4960589019588 , Code: Z53-WB-SHMB-TW-550