Tap Tap to Zoom
Product Info for Snow Peak Stainless Vacuum Bottle Milk 350ml
Designed with a vacuum-insulated structure, the Milk Bottle 350ml is an ideal travel container. The Milk Bottle 350ml features a wide mouth, curved ergonomic body, and sealed twist-on cap. Vacuum insulation extends the beverage temperature of both hot and cold drinks up to 6 hours. Shop the Milk Bottle 500ml for additional capacity.![]()
Specifications for Snow Peak Stainless Vacuum Bottle Milk 350ml:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Fabric/Material: | Stainless Steel, Acrylic Resin Coating, Polypropylene, Silicone Rubber |
| Volume: | 350 ml |
| Application: | Camping |
| Width: | 2.9 in |
| Height: | 6.1 in |
| Weight: | 7.1 oz |
| Capacity: | 350 ml |
Features of Snow Peak Stainless Vacuum Bottle Milk 350ml
- Wide mouth
- Curved ergonomic body
- Sealed twist-on cap
- Vacuum insulation extends the beverage temperature of both hot and cold drinks
Package Contents:
- Snow Peak Stainless Vacuum Bottle Milk 350ml
Snow Peak Stainless Vacuum Bottle Milk 350ml Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Stainless Vacuum Bottle MILK 350, Ash, TW-351-AS , MPN: TW-351-AS , UPC: 4960589017584 , Code: Z53-WB-SVBM35-TW-351-AS
- Snow Peak Stainless Vacuum Bottle MILK 350, Sand, TW-351-SN , MPN: TW-351-SN , UPC: 4960589017591 , Code: Z53-WB-SVBM35-TW-351-SN
- Snow Peak Stainless Vacuum Bottle MILK 350, Red Clay, TW-351-RC , MPN: TW-351-RC , UPC: 4960589017607 , Code: Z53-WB-SVBM35-TW-351-RC
Snow Peak Stainless Vacuum Bottle Milk 350ml Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Snow Peak Stainless Vacuum Bottle MILK 350, Clear, TW-351CL , MPN: TW-351CL , UPC: 4960589014934 , Code: Z53-WB-SVBM35-TW-351CL