Tap Tap to Zoom
- Condition:
- New
- Diameter:
- 5.5 in
Code: Z53-CWP-SNP0051-SCS-009T
MPN: SCS-009T
UPC: 4960589115716
Product Info for Snow Peak Trek 1400 Titanium Cookset
Ultra-light camping isn't complete without the Snow Peak Trek 1400 Titanium Cookset. This pot and pan combo is made from Grade A titanium and only weighs a combined 7.4 ounces, so you can save as much weight as possible when packing your Camping Kitchen. Plus, the frying pan doubles as a lid for your pot, so you can cover your meals while they're cooking to lock in steam and flavor. And, since everything is made from titanium, you don't have to worry about rust damaging your cookware while you're out in the field.![]()
Specifications for Snow Peak Trek 1400 Titanium Cookset:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Condition: | New |
| Weight: | 7.4 oz |
| Capacity: | 47 oz, 47 oz |
| Diameter: | 5.5 in |
| Fabric/Material: | Titanium |
| Last Chance: | Yes |
| Floor Area: | 5.75 x 5.85 in |
Package Contents:
- Snow Peak Trek 1400 Titanium Cookset
- Storage Sack
Snow Peak Trek 1400 Titanium Cookset Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Trek 1400 Titanium Cookset, One Size, SCS-009T , MPN: SCS-009T , UPC: 4960589115716 , Code: Z53-CWP-SNP0051-SCS-009T
Snow Peak Trek 1400 Titanium Cookset Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Snow Peak Trek 1400 Titanium Cookset, One Size, SCS-009T , MPN: SCS-009T-DMO , Code: Z53-CWP-SNP0051-SCS-009T-DMO-OB-A