1 of 3 images
SnugPak Scorpion 2 Footprint, Black, FP-92870
2 of 3 images
SnugPak Scorpion 2 Footprint, Black, FP-92870
3 of 3 images
SnugPak Scorpion 2 Footprint, Black, FP-92870
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Length:
- 108 in
- Width:
- 56 in
- Color:
- Black
- Sleep Capacity:
- 2-Person
Code: SPK-TFP-TNTFTP-FP-92870
MPN: FP-92870
UPC: 8211659518903
List: $99.99Save 20%
$79.95
Product Info for SnugPak Scorpion 2 Footprint
A tailored tent footprint to help protect the ground sheet of your Snugpak Scorpion 2 tent.![]()
Specifications for SnugPak Scorpion 2 Footprint:
| Manufacturer: | SnugPak |
| Length: | 108 in |
| Width: | 56 in |
| Color: | Black |
| Footprint Dimensions: | 18in x4in |
| Sleep Capacity: | 2-Person |
| Fabric/Material: | 190T Nylon PU5000mm |
| Application: | Camping |
| Weight: | 16 oz |
| Packed Size: | 18x4 in |
Features of SnugPak Scorpion 2 Footprint
- Waterproof Taped Seams
- Doors: single-point front entry with ample vestibule
- Vents: 3 mesh vents
- 8 Mesh Internal Pockets for equipment and head-end hanging loop (4 on each side)
- Supplied with 16 Lightweight Alloy Y-Stakes (14 + 2 spare stakes)
- Flame Retardant
- Supplied with a Compression Storage Bag
- Supplied with a Basic Repair Kit (no glue included)
Package Contents:
- SnugPak Scorpion 2 Footprint
SnugPak Scorpion 2 Footprint Orderable Models
List of Orderable Models
- SnugPak Scorpion 2 Footprint, Black, FP-92870 , MPN: FP-92870 , UPC: 8211659518903 , Code: SPK-TFP-TNTFTP-FP-92870
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare