1 of 3 images
SnugPak Scorpion 3 Footprint, Black, FP-92880
2 of 3 images
SnugPak Scorpion 3 Footprint, Black, FP-92880
3 of 3 images
SnugPak Scorpion 3 Footprint, Black, FP-92880
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Length:
- 121 in
- Width:
- 72 in
- Color:
- Black
- Sleep Capacity:
- 3-Person
Code: SPK-TFP-SCRP3FT-FP-92880
MPN: FP-92880
UPC: 8211659518910
List: $108.95Save $9.00
$99.95
Product Info for SnugPak Scorpion 3 Footprint
A tailored tent footprint to help protect the ground sheet of your Snugpak Scorpion 3 tent.![]()
Specifications for SnugPak Scorpion 3 Footprint:
| Manufacturer: | SnugPak |
| Length: | 121 in |
| Width: | 72 in |
| Color: | Black |
| Footprint Dimensions: | 121in x72in |
| Sleep Capacity: | 3-Person |
| Fabric/Material: | 190T Nylon PU5000mm |
| Application: | Camping |
| Weight: | 1.37 lb |
| Packed Size: | 18x4 in |
Features of SnugPak Scorpion 3 Footprint
- Waterproof Taped Seams
- Doors: Single-point front entry with ample porch
- Vents: 3 mesh vents
- Ten Mesh Internal Pockets for equipment and head-end hanging loop (5 on each side)
- Supplied with 20 Lightweight Alloy Y-Stakes (18 + 2 spare stakes)
- Flame Retardant
- Supplied with a Compression Storage Bag
- Supplied with a Basic Repair Kit
Package Contents:
- SnugPak Scorpion 3 Footprint
SnugPak Scorpion 3 Footprint Orderable Models
List of Orderable Models
- SnugPak Scorpion 3 Footprint, Black, FP-92880 , MPN: FP-92880 , UPC: 8211659518910 , Code: SPK-TFP-SCRP3FT-FP-92880
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare