Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Bag Size:
- Regular
- Temperature Rating:
- Not Rated
- Zipper Type:
- YKK
- Packed Size:
- 6 x 3 in
- Condition:
- New
Code: SPK-SI-SP92040-92040
MPN: 92040
UPC: 8211653730004
Product Info for SnugPak Silk Liner Sleeping Bag
The Snugpak Silk Liner is just what you need to feel the utmost comfort in your sleeping bag. This sleeping bag liner by SnugPak will trap a lot of warmth within your sleeping bag making it a very warm compact unit. The Snug Pak Sleeping Bag Silk Liner is also a must when traveling in hotter climates, its natural heat managing characteristics keep the body comfortable in both extremes of hot and cold. Ounce for ounce one of the most heat efficient liner. Constructed from 100% natural silk. The Snug Pack Sleeping Bag Liner keeps you cool when you need it and keeps you warm when you need it; it's perfect for all weathers to regulate your body temperature.![]()
Specifications for SnugPak Silk Liner Sleeping Bag:
| Manufacturer: | SnugPak |
| Color: | Black |
| Bag Size: | Regular |
| Temperature Rating: | Not Rated |
| Zipper Type: | YKK |
| Gender: | Unisex |
| Packed Size: | 6 x 3 in |
| Weight: | 5 oz |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Car/Base Camping |
| Length: | 83 in |
| Width: | 30 in |
| Sleeping Bag Size | Regular |
|---|---|
| Length | 83 in |
| Weight | 5 oz |
Features of SnugPak Silk Liner Sleeping Bag:
- Silk traps warmth within your sleeping bag making it very warm
- Soft and luxurious to the touch
- Comes with its own stuff sack
- Natural heat-managing keeps the body at a comfortable temperature
- Compact and lightweight
Package Contents:
- SnugPak Silk Liner Sleeping Bag
SnugPak Silk Liner Sleeping Bag Orderable Models
List of Orderable Models
- SnugPak Silk Liner Sleeping Bag, Black, 92040 , MPN: 92040 , UPC: 8211653730004 , Code: SPK-SI-SP92040-92040