Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 8.25 in
- Blade Material:
- Steel
- Handle Finish:
- Soft Grip TPR
- Width:
- 2.25 in
- Length:
- 17.25 in
- Color:
- Black/Black
Code: X0-S9-F10N-CP-SOG-F10N-CP
MPN: SOG-F10N-CP
UPC: 729857993357
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Folding Saw
A saw is an essential piece of survival equipment. The longer the saw, the easier to use, but the harder to carry. SOG achieved a nice balance between the two. The Folding Saw has a 8.25in blade of hardened and tempered steel that makes short order of branches, small logs, and brush. A comfortable handle helps to cut deep and true on each and every pull stroke. The extremely sharp teeth are differentially tempered for long life and work on hard wood.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Folding Saw:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 8.25 in |
| Blade Material: | Steel |
| Handle Finish: | Soft Grip TPR |
| Weight: | 0.58 lb |
| Width: | 2.25 in |
| Length: | 17.25 in |
| Color: | Black/Black |
| Serrated: | Serrated |
| Sheath: | Yes |
| Depth/Thickness: | 0.01 in |
| Closed Length: | 9.5 in |
| Sheath Material: | Nylon |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Folding Saw:
- Compact folding saw for camping, backpacking, and hiking
- Saw folds in on itself for easy transportation
- Differentially tempered steel teeth work on hardwood and green wood
- Soft Grip TPR handle for comfortable use
- Lanyard hole in handle
- Protective nylon sheath included
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Folding Saw
SOG Specialty Knives & Tools Folding Saw Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Folding Saw, 8.25in, Black/Black, SOG-F10N-CP , MPN: SOG-F10N-CP , UPC: 729857993357 , Code: X0-S9-F10N-CP-SOG-F10N-CP