Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 9.5 in
- Blade Material:
- 8Cr13MoV
- Serrated:
- Partially Serrated
- Included Accessories:
- Sheath
- Handle Material:
- Kraton
- Handle Finish:
- Black
- Blade Finish:
- Hardcased
- Sheath Material:
- Ballistic Nylon
- Handle Color:
- Black
- Additional Features:
- Hardness 56-58
- Color:
- Black/Black
Code: X0-KN-F03TN-CP-SOG-F03TN-CP
MPN: SOG-F03TN-CP
UPC: 729857994705
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Jungle Primitive Folding Knife
For the primitive in all of us. When the only thing that separates you from them is your equipment, it better be good. Using SOG's Hardcased black coating, the Jungle Primitive is durable and comfortable with a molded Kraton handle that features Digi-Grip, a way to guarantee gripping power where you need it. One can instantly turn the Primitive into a small machete, limb saw, or hammer. Includes a Nylon sheath with utility pouch. Don't be caught alone!![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Jungle Primitive Folding Knife:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 9.5 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Serrated: | Partially Serrated |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Overall Length: | 15.25 in |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | Kraton |
| Handle Finish: | Black |
| Blade Finish: | Hardcased |
| Sheath Material: | Ballistic Nylon |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 0.88 lb |
| Additional Features: | Hardness 56-58 |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black/Black |
| Hardness: | HRC 56-58 |
| Thickness: | 0.15 in |
| Blade Type: | Straight Edge |
| Finish: | Hardcased Black |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Jungle Primitive Knife:
Large size knife great for outdoor job such as trail maintenance and clearing brush 9.5-inch partially serrated stainless steel blade with black oxide coating and saw back Molded Kraton handle for secure grip Nylon sheath with accessory pouch
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Jungle Primitive Folding Knife
- Sheath
SOG Specialty Knives & Tools Jungle Primitive Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Jungle Primitive Folding Knife, 9.5in, 8Cr13MoV Blade, Clip Point, Black, Kraton Handle, Black, SOG-F03TN-CP , MPN: SOG-F03TN-CP , UPC: 729857994705 , Code: X0-KN-F03TN-CP-SOG-F03TN-CP