Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Altair FX Fixed Blade Knives
Altair FX is a lightweight, compact CRYO CPM 154 steel fixed-blade knife loaded with innovation, featuring a comfortable, textured, fastener-free removeable GRN handle and a host of carrying options thanks to SOGs configurable Universal Mounting System compatible sheath.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Altair FX Fixed Blade Knives:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.2 in |
| Overall Length: | 7.6 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Material: | CPM 154 Steel |
| Serrated: | Straight Edge |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | GRN |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Handle Finish: | Titanium Nitride |
| Sheath Material: | GRN |
| Weight: | 4.7 oz |
| Package Type: | Box |
| Blade Type: | Fine |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Altair FX Fixed Blade Knives
- Its a multi-functional and adaptable knife that delivers a light and fresh approach to reliable and versatile fixed blade knives
- A boundary-pushing knife, Altair FX's features allow you to go far and go fast with its minimalist and lightweight design
- Fully featured with CPM 154 stainless steel, removable GRN handle, skeletonized tang, and SOG's UMS sheath system
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Altair FX Fixed Blade Knives
SOG Specialty Knives & Tools Altair FX Fixed Blade Knives Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Altair FX Fixed Blade Knives, Canyon Red, SOG-17-79-02-57 , MPN: SOG-17-79-02-57 , UPC: 729857013598 , Code: X0-KN1-ALT2-SOG-17-79-02-57
- SOG Specialty Knives & Tools Altair FX Fixed Blade Knives, Field Green, SOG-17-79-03-57 , MPN: SOG-17-79-03-57 , UPC: 729857013604 , Code: X0-KN1-ALT2-SOG-17-79-03-57
- SOG Specialty Knives & Tools Altair FX Fixed Blade Knives, Squid Ink Black, SOG-17-79-01-57 , MPN: SOG-17-79-01-57 , UPC: 729857013581 , Code: X0-KN1-ALT2-SOG-17-79-01-57