Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 3.375 in
- Overall Length:
- 7.5 in
- Blade Shape:
- Dagger
- Blade Material:
- CPM S35VN
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- Sheath
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- Blackout
- Condition:
- New
- Sheath Material:
- Polymer
- Color:
- Black
Code: X0-KN1-SOG-17-61-03-57-EE
MPN: 17-61-03-57
UPC: 729857011525
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx Covert - Blackout
The Pentagon Fx Covert is designed to be an incredibly versatile and durable knife that can handle any job that you can throw its way . This knife does not require a dedicated stamp or trademarks. The namesake of the Pentagon Fx Covert is the CPM S35VN powdered super-steel blade. While not a traditional pentagon blade, it is an able hand, utility-type blade that is good for a variety of non-traditional applications. Its compact size and user-friendly features, conceal very well for a wide variety of non-traditional tasks. The handle is made from incomparable matte black G10 with multiple texture inserts to blend the handle and blade together. This not only looks great, but the texture adds a tremendous amount of grip to the knife, which makes it very nice for detail work and skinning applications. The covers are made with a blackout finish to match the handles blackout color, which provides a very attractive and tactical look. When not in use, the Pentagon Fx Covert can be carried inside a pocket or carried conventionally with a SOG neck chain (sold separately).![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx Covert - Blackout:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.375 in |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Shape: | Dagger |
| Blade Material: | CPM S35VN |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | Blackout |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Length: | 4.125 in |
| Blade Thickness: | 0.17 in |
| Condition: | New |
| Sheath Material: | Polymer |
| Weight: | 3.44 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx Covert - Blackout
SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx Covert - Blackout Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx Covert - Blackout - 17-61-03-57 , MPN: 17-61-03-57 , UPC: 729857011525 , Code: X0-KN1-SOG-17-61-03-57-EE
SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx Covert - Blackout Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx Covert - Blackout - 17-61-03-57 , MPN: 17-61-03-57-EDEMO , Code: X0-KN1-SOG-17-61-03-57-EDEMO-RE-A