Tap Tap to Zoom
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Pentagon XR LTE Folding Knives
A folding knife designed for defense, the easy to carry SOG Pentagon XR features a 3.66in cryogenically heat-treated CTS XHP stainless steel, wide spear point blade and ultra-grip G10 handle. SOGs XR Lock enables smooth ambidextrous single-handed opening in three different ways with distinguishably solid blade-lock once open with fixed-blade-like feel and confidence. The next level of enhanced pocket knife capability backed by Pentagons proven pedigree.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Pentagon XR LTE Folding Knives:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.6 in |
| Closed Length: | 4.8 in |
| Blade Material: | CTS XHP Steel |
| Serrated: | Straight Edge |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.4 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Material: | G10 |
| Handle Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | XR |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Package Type: | Box |
| Opening Method: | Thumb Stub |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Fine |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Pentagon XR LTE Folding Knives
- The MK3 design leverages feedback from users and aims to improve on all features that are relied on in professional use case situations
- With a focus on defensive and combat use
- Improved operation of the blade opening
- Fully ambidextrous operation and configuration of all features
- Improved blade design
- Greater hand comfort and upgraded materials
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Pentagon XR LTE Folding Knives
SOG Specialty Knives & Tools Pentagon XR LTE Folding Knives Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Pentagon XR LTE Folding Knives, Black/Blue, SOG-12-61-06-57 , MPN: SOG-12-61-06-57 , UPC: 729857013291 , Code: X0-KN-PTX1-SOG-12-61-06-57
- SOG Specialty Knives & Tools Pentagon XR LTE Folding Knives, Black/Graphite, SOG-12-61-05-57 , MPN: SOG-12-61-05-57 , UPC: 729857013284 , Code: X0-KN-PTX1-SOG-12-61-05-57