Tap Tap to Zoom
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools SEAL Strike Fixed Blade Knives
The newest member of the SEAL fixed-blade knife family, the SEAL Strike takes everything SOG has learned from years of real-world deployment and combines it into one spectacular package. This quality AUS-8 stainless steel, partially serrated blade is an excellent field companion for outdoor and underwater adventures. The SEAL Strike is serious business and carries on the tradition of supplying the world's elite military forces. It comes with a standard hard nylon sheath or a deluxe model with built-in cord cutter, single-stage sharpener, fire starter, and larger attachment points. Be at the ready with the fully capable SEAL Strike.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools SEAL Strike Fixed Blade Knives:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 4.9 in |
| Overall Length: | 9.625 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Material: | AUS |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Glass Reinforced Nylon & Stainless Steel |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Combo |
| Handle Finish: | Textured |
| Sheath Material: | Molded Polymer |
| Weight: | 0.35 lb |
| Additional Features: | Hardness 56-58 |
| Thickness: | 0.16 in |
Features of SOG Specialty Knives & Tools SEAL Strike Fixed Blade Knives
- Fixed blade tactical knife with full-tang AUS-8 steel and durable glass-reinforced nylon handle
- AUS-8 is a high-grade chromium Japanese steel that boasts a good balance of toughness and strength, edge holding ability, corrosion resistance, and cost. Typical Rockwell hardness is 56-58
- Cryogenic Heat Treated improves toughness and heightens wear-resistance while edges stay sharper longer with a decrease in micro-fracturing and edge-chipping
- Excellent field companion for outdoor and underwater adventures
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools SEAL Strike Fixed Blade Knives
- Deluxe Sheath
SOG Specialty Knives & Tools SEAL Strike Fixed Blade Knives Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools SEAL Strike Fixed Blade Knives, 4.9in, AUS-8 Blade, Clip Point, Black, Glass Reinforced Nylon and Stainless Steel Handle, Black, SOG-SS1003-CP , MPN: SOG-SS1003-CP , UPC: 729857002516 , Code: X0-KN1-SLSTRK-SOG-SS1003-CP
- SOG Specialty Knives & Tools SEAL Strike Fixed Blade Knives, 4.9in, AUS-8, Plain Black Clip Point Blade, Black GRN Handle w/ Stainless Onlay, Molded Sheath, Boxed, SOG-SS1004-CP , MPN: SOG-SS1004-CP , UPC: 813628045427 , Code: X0-KN1-SLSTRK-SOG-SS1004-CP
SOG Specialty Knives & Tools SEAL Strike Fixed Blade Knives Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools SEAL Strike Fixed Blade Knives, 4.9in, Black Handle, Black ComboEdge w/Molded Sheath, SOGSS1001-CP , MPN: SS1001-CP , UPC: 729857002493 , Code: X0-KN1-SLSTRK-SOGSS1001-CP
- SOG Specialty Knives & Tools SEAL Strike Fixed Blade Knives, 4.9in, Black Handle, Black ComboEdge w/Deluxe Sheath, SOGSS1002-CP , MPN: SS1002-CP , UPC: 729857002509 , Code: X0-KN1-SLSTRK-SOGSS1002-CP