Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.5 in
- Overall Length:
- 7.25 in
- Blade Shape:
- Sheepsfoot
- Blade Material:
- 7Cr17MoV
- Serrated:
- Straight Edge
- Handle Material:
- GRN
- Blade Finish:
- Satin Polished
- Handle Color:
- Black, Silver
- Handle Finish:
- Satin
- Sheath Material:
- Nylon
- Additional Features:
- Hardness 54-58
- Color:
- Silver, Silver/Black
Code: X0-KN1-SOG-GB1001-CP-SOG-GB1001-CP
MPN: SOG-GB1001-CP
UPC: 729857004336
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Gambit Blade Knives
A fixed blade designed to handle multiple uses including personal protection, utility tasks, and more, the SOG Gambit is built to perform at all times. Comfortable in both forward and reverse grip, the unique, ergonomic handle is held up by the knifes full tang design for added strength. Resembling a claw, the hooked 2.6-inch blade offers added functionality for hooking, tearing, and ripping. The Gambit comes with a hard nylon sheath for easy carry. Historically, this style of blade has been for self-defense and agriculture use. While it is still used for these purposes, it is also great for the outdoors.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Gambit Blade Knives:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 2.5 in |
| Overall Length: | 7.25 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Serrated: | Straight Edge |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | GRN |
| Blade Finish: | Satin Polished |
| Handle Color: | Silver, Black |
| Handle Finish: | Satin |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 0.18 lb |
| Additional Features: | Hardness 54-58 |
| Color: | Silver, Silver/Black |
| Thickness: | 0.1 in |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Gambit Blade Knives:
- Curved sheepsfoot blade in 7Cr17MoV stainless steel with a satin polished finish Full tang construction and GRN handle slabs Hard molded nylon sheath with belt/boot clip
- Belt attachment points and lanyard holes for multiple carry options Multiple uses including personal protection
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Gambit Blade Knives
SOG Specialty Knives & Tools Gambit Blade Knives Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Gambit Blade Knife, 2.58in, 7Cr17MoV Blade, Sheepsfoot, Black, Glass-Reinforced Nylon Handle, Silve, SOG-GB1001-CP , MPN: SOG-GB1001-CP , UPC: 729857004336 , Code: X0-KN1-SOG-GB1001-CP-SOG-GB1001-CP