Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.4 in
- Overall Length:
- 7.52 in
- Blade Shape:
- Double Edge
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Non-Serrated
- Handle Material:
- Composite
- Handle Color:
- Black
- Condition:
- New
- Handle Finish:
- G-10
Code: X0-KN1-17610357
MPN: 17610357
UPC: 729857011525
Product Info for Sog Specialty Knives & Tools Sog Knife Pentagon Fx Covert 3.41" Dbl Edge Blade Blackout
The Pentagon Fx Covert is a tactically advanced concealment knife that features a Blackout version of SOG's popular Pendulum series. Among its many abilities, the Pentagon Fx Covert is equipped with an enhanced retractor mechanism that is a great benefit when the knife is in the slash or slash mode. Also, the handle uses our textured G-10 followed by an Argentan scale. These scales provide a great balance between grip, slash resistance, and comfort. In the slash mode, the fine distal taper grind is especially effective and increases the useful part of the blade. Combined with the pentagon shaped double edged blade, this pentagon will give the user a great advantage in the field. For the first time the pentangle has been redesigned to be more out of the box useful.![]()
Specifications for Sog Specialty Knives & Tools Sog Knife Pentagon Fx Covert 3.41" Dbl Edge Blade Blackout:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Overall Length: | 7.52 in |
| Blade Shape: | Double Edge |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Handle Material: | Composite |
| Handle Color: | Black |
| Condition: | New |
| Handle Finish: | G-10 |
| Weight: | 3.9 oz |
Package Contents:
- Sog Specialty Knives & Tools Sog Knife Pentagon Fx Covert 3.41" Dbl Edge Blade Blackout
Sog Specialty Knives & Tools Sog Knife Pentagon Fx Covert 3.41" Dbl Edge Blade Blackout Orderable Models
List of Orderable Models
- Sog Specialty Knives & Tools Sog Knife Pentagon Fx Covert 3.41'' Dbl Edge Blade Blackout , MPN: 17610357 , UPC: 729857011525 , Code: X0-KN1-17610357