Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.8 in
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Finish:
- Titanium Nitride
Code: X0-KN-SOG-12-38-02-41
MPN: SOG-12-38-02-41
UPC: 729857010351
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools -tac Xr Od Green
Our Tac Shield represents the fusion of Special Operations Gear's (SOG) unique ability to inflict damage upon its target, with the mindset of inflicting less harm. With the extensive knowledge we have of first responders at work, SOG set out to design a self-defense tool that would be tough enough to endure a wide range of situations. We wanted to make a tool that would be strong enough to withstand a beating, but light enough to be a EDC tool. The end result is a dual-purpose tool that will be a reliable companion in almost any EOD environment. We are proud to say this knife will be able to cut, notch, penetrate, & slash your way to the top of the EOD chain. We will explore this unique pairing in a later post. For now, let's get on with the review.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools -tac Xr Od Green:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 2.8 in |
| Closed Length: | 3.6 in |
| Overall Length: | 6.4 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Thickness: | 0.08 in |
| Weight: | 1.2 oz |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools -tac Xr Od Green
SOG Specialty Knives & Tools -tac Xr Od Green Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools -tac Xr Od Green - 12-38-02-41 , MPN: SOG-12-38-02-41 , UPC: 729857010351 , Code: X0-KN-SOG-12-38-02-41