Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.2 in
- Overall Length:
- 9.4 in
- Blade Shape:
- Tanto
- Blade Material:
- 4116 Stainless Steel
- Serrated:
- Yes
- Handle Material:
- GRN
- Blade Finish:
- TiNi
- Handle Color:
- FDE
- Sheath Material:
- Nylon
Code: X0-KN1-TTRF-SOG-17-12-06-57
MPN: SOG-17-12-06-57
UPC: 729857014632
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Trident Fixed Blade Knife
Built in the tradition of SOGs hard-use fixed blade knives for professional users, Trident FX pushes the boundaries on capability, but not on weight. At just over 4 ounces, Trident FX is a measured mix of strength and agility that allows you to move fast when it matters most. It comes with a modernized sheath that allows you to carry it how and where you need it.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Trident Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 4.2 in |
| Overall Length: | 9.4 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Material: | 4116 Stainless Steel |
| Serrated: | Yes |
| Handle Material: | GRN |
| Blade Finish: | TiNi |
| Handle Color: | FDE |
| Handle Length: | 5.2 in |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 4.5 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Trident Fixed Blade Knife
- Trident FX is a lightweight tanto designed for easy carry, heavy use, and fast response.
- Trident FX comes with SOGs specially designed Universal Mounting System compatible sheath that mission customizable set-up, confident carry, and fast draw.
- A mid-carbon German stainless steel also known as 4116.
- Similar to 420HC with good corrosion resistance, toughness, sharpness, and edge retention.
- Ambidextrous and provides multiple mounting options and features a toolless tension adjustment system allowing for the perfect draw.
- The GRN grip features an omnidirectional texture that provides plenty of purchase with or without gloves and in virtually all climate conditions.
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Trident Fixed Blade Knife
- Nylon Sheath
SOG Specialty Knives & Tools Trident Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Trident Fixed Blade Knife, 4.2in, CRYO 4116, Tanto, FDE, SOG-17-12-06-57 , MPN: SOG-17-12-06-57 , UPC: 729857014632 , Code: X0-KN1-TTRF-SOG-17-12-06-57