Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.36 in
- Serrated:
- Non-Serrated
- Overall Length:
- 8.01 in
- Handle Finish:
- G10
- Blade Finish:
- Black Titanium Nitride
- Blade Shape:
- Tanto
- Color:
- Black
Code: X0-KN2-SOGTYUH
MPN: SOG-12-57-01-57
UPC: 729857010092
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Vision Xr - Black - Straight Edge
Designed In Collaboration With Uniformed Professionals, Sog Vision Xr Is The Ultimate Defense Tool For Users In The Field. As Instinctive As It Is Distinctive, Vision Xr Integrates A Cryo S35vn Stainless Steel Tanto Blade, Ultra-grip G10 Handle And Innovative Xr Lock® That Provides Smooth Ambidextrous Single-handed Opening In Three Different Ways With Strong Built-in Blade Lock, Delivering Fixed-blade-like Feel And Confidence. Sog Vision Xr Is At The Peak Of Performance And Capability.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Vision Xr - Black - Straight Edge:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.36 in |
| Closed Length: | 4.65 in |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Overall Length: | 8.01 in |
| Handle Finish: | G10 |
| Blade Finish: | Black Titanium Nitride |
| Blade Shape: | Tanto |
| Lock Type: | XR |
| Weight: | 4.4 oz |
| Color: | Black |
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Vision Xr - Black - Straight Edge
SOG Specialty Knives & Tools Vision Xr - Black - Straight Edge Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Vision Xr - Black - Straight Edge - 12-57-01-57 , MPN: SOG-12-57-01-57 , UPC: 729857010092 , Code: X0-KN2-SOGTYUH