Tap Tap to Zoom
The essential folding knife for professionals, SOG Vision XR features a 3.18 inch cryogenically heat-treated CTS XHP stainless steel Tanto blade for increased strength and general purpose use, and ultra-grip G10 handle. SOGs XR Lock enables smooth ambidextrous single-handed opening in three different ways with innovative solid blade-lock once open delivering fixed-blade-like feel and confidence. The SOG Vision XR pocket knife is at the peak of performance and capability.![]()
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Closed Length: | 4.65 in |
| Blade Material: | CTS XHP Steel |
| Serrated: | Straight Edge |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | G10 |
| Handle Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | XR |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 4.4 oz |
| Package Type: | Box |
| Opening Method: | Thumb Stub |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Fine |