Tap Tap to Zoom
- Blade Finish:
- Satin Polished
- Handle Finish:
- Satin
- Blade Material:
- 3Cr13
- Overall Length:
- 12.5 in
- Blade Length:
- 7 in
- Color:
- Silver/Black
- Sheath Material:
- Nylon
- Weight:
- 1.44 lb
- Additional Features:
- Hardness 46-52
Code: X0-A2-VDOHWM-SOG-F182N-CP
MPN: SOG-F182N-CP
UPC: 729857002660
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Voodoo Hawk Mini Axes
The original SOG Voodoo Hawk was designed as a combination of our tactical Tomahawk and FastHawk. This Voodoo Hawk Mini is smaller and lighter while featuring the same components; an extended cutting head, spike for piercing applications, compact glass-reinforced nylon handle, and metal pommel cap. The Voodoo Hawk Mini has everything the Voodoo Hawk has but in a smaller, compact form making it great for outdoor travelers like backpackers, hikers, hunters, or paddlers. The durable glass-reinforced nylon handle can take a beating while still remaining strong. Great tool for anything you can throw at it. Includes Nylon carry sheath.![]()
Specifications for SOG Voodoo Hawk Axe:
| EDGE TYPE: | STRAIGHT |
| BLADE STEEL TYPE: | 3CR13MOV |
| HARDNESS RC: | 46-52 |
| OVERALL LENGTH: | 12.5" |
| PRODUCT WEIGHT: | 23.10 OZ |
| BLADE LENGTH: | 2.75" |
Package Contents:
- SOG Voodoo Hawk Axe
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Voodoo Hawk Mini Axes:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Finish: | Satin Polished |
| Handle Finish: | Satin |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Overall Length: | 12.5 in |
| Blade Length: | 7 in |
| Color: | Silver/Black |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 1.44 lb |
| Additional Features: | Hardness 46-52 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Voodoo Hawk Mini Axes:
- Compact tool for chopping, hammering and breaching 2.75-inch stainless steel ax head and piercing spike Glass-reinforced nylon handle
- Includes Nylon Carry Sheath
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Voodoo Hawk Mini Axes
SOG Specialty Knives & Tools Voodoo Hawk Mini Axes Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Voodoo Hawk Mini Axe, 2.75in, 3Cr13MoV Blade, Black Handle, Silver, SOG-F182N-CP , MPN: SOG-F182N-CP , UPC: 729857002660 , Code: X0-A2-VDOHWM-SOG-F182N-CP
SOG Specialty Knives & Tools Voodoo Hawk Mini Axes Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Voodoo Hawk Mini Axe,2.75in Black Plain, Black Green Handle,Clam Pack SOGF183N-CP , MPN: F183N-CP , UPC: 729857003100 , Code: X0-A2-VDOHWM-SOGF183N-CP