Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.4 in
- Blade Material:
- Bohler M390 Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Sheepsfoot
- Handle Material:
- Carbon Fiber
- Blade Finish:
- Stonewash
- Handle Color:
- Black/Gray
- Hand:
- Right
- Color:
- Black/Gray/Gray
Code: 6GG-KN-98B0E6C5-BHQ-182657
MPN: BHQ-182657
Prices and availability subject to change.
Product Info for Sparrow Knife Co. Strix Titanium + Carbon Fiber 3.40in Folding Knife
The production Strix from Sparrow Knife Co. is a work of functional art. It has smooth opening action that you can engage with either the thumb hole or front flipper, a lightweight titanium build, and an overall aesthetic thats appealing and striking. The the production Strix was modeled off of Greg Schobs custom design, bringing a highly-sought-after knife into the mainstream. If youre looking for some new steel for your collection, this front flipper knife wont disappoint.![]()
Specifications for Sparrow Knife Co. Strix Titanium + Carbon Fiber 3.40in Folding Knife:
| Manufacturer: | Sparrow Knife Co. |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Blade Material: | Bohler M390 Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Handle Material: | Carbon Fiber |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Blade Grind: | Hollow |
| Handle Color: | Black/Gray |
| Weight: | 4.5 oz |
| Opening Method: | Thumb Hole, Flipper |
| Hand: | Right |
| Handle Length: | 4.6 in |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black/Gray/Gray |
| General Application: | Outdoor, Casual |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Style: | Original |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Size: | 8 in |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Sparrow Knife Co. Strix Titanium + Carbon Fiber 3.40in Folding Knife
Sparrow Knife Co. Strix Titanium + Carbon Fiber 3.40in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Sparrow Knife Co. Strix Titanium + Carbon Fiber Folding Knife, 3.40in, Bohler M390 Stainless Steel, Sheepsfoot Blade, Carbon Fiber, Titanium, Black/Gray Handle, Black/Gray/Gray, 8.00 inch, BHQ-182657 , MPN: BHQ-182657 , Code: 6GG-KN-98B0E6C5-BHQ-182657


























































