Tap Tap to Zoom
Product Info for Spartan Armor Systems Hydra Gen 2 900d Polyester Plate Carrier
The Hydra lightweight plate carrier offers a perfect balance between minimalist design and customization potential. With its slim profile and affordable price point, it provides essential features for tactical operations while allowing for personalized setups. Ideal for users seeking a versatile, lightweight carrier with room for add-ons.![]()
Specifications for Spartan Armor Systems Hydra Gen 2 900d Polyester Plate Carrier:
| Manufacturer: | Spartan Armor Systems |
| Size: | 10x12 in |
| Weight: | 6.9 lb |
| Quantity: | 2 |
| Fabric/Material: | Ceramic And UHMWPE |
| Armor Cut: | Shooters |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Threat Level: | Level IV |
| Armor Curve: | Multi-Curved |
| Thickness: | 1.1 in |
Features of Spartan Armor Systems Hydra Gen 2 900d Polyester Plate Carrier
- 2-inch replaceable quick-release buckles
- Removable triple M4 mag pouch (pre-installed)
- Padded shoulder pads
- Padded front and rear with ventilation vents
- YKK Zippered Admin Pouch
- Rear drag handle
Package Contents:
- Spartan Armor Systems Hydra Gen 2 900d Polyester Plate Carrier
- 1 Carrier
Spartan Armor Systems Hydra Gen 2 900d Polyester Plate Carrier Orderable Models
List of Orderable Models
- Spartan Armor Systems Hydra Gen 2 900d Polyester Plate Carrier, Black, SA-HYDRA-G2-BK , MPN: SA-HYDRA-G2-BK , UPC: 653046289580 , Code: 39O-APC-BN16-SA-HYDRA-G2-BK
- Spartan Armor Systems Hydra Gen 2 900d Polyester Plate Carrier, Coyote Brown, SA-HYDRA-G2-CB , MPN: SA-HYDRA-G2-CB , UPC: 653046289603 , Code: 39O-APC-BN16-SA-HYDRA-G2-CB