Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue, Gray
- Sleep Capacity:
- 2-Person
- Included Accessories:
- 4 x 4 ft Awning
- Doors:
- 1
- Size:
- Compact Regular Bed 6-6.1 ft
Code: 56-TCC-57SERIES-57044
MPN: 57044
UPC: 774803570441
Product Info for Napier Sportz Truck Tent
Calling all anglers, off-roaders, tailgaters, and everyone in between! The Sportz Truck Tent seamlessly assembles in the back of your pickup truck, allowing you to sleep comfortably and dry off the ground and under the stars - perfect for all of your get-up-and-go adventures!![]()
Specifications for Napier Sportz Truck Tent:
| Manufacturer: | Napier |
| Color: | Gray, Blue |
| Internal Height: | 5.7 - 5.8 ft |
| Internal Length: | 6 ft |
| Internal Width: | 5 ft |
| Sleep Capacity: | 2-Person |
| Application: | Camping |
| Floor Area: | 30 sq. ft |
| Weight: | 23 - 26 lb |
| Included Accessories: | 4 x 4 ft Awning |
| Fabric/Material: | Polyester Taffeta, Polyester Oxford, Polyester Mesh |
| Packed Size: | 30 x 9 x 9 inch |
| Body Material: | Polyester Taffeta |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Minimum Weight: | 24 lb |
| Tent Poles: | Shock Corded Fiberglass, Steel |
| Max Width: | 67 in |
| Floor Material: | Polyester Oxford |
| Rain Fly Material: | Polyester Taffeta with Taped Seams |
| Number of Vents: | 4+ |
| Doors: | 1 |
| Model: | 57044 |
| Application: | Camping |
| Size: | Compact Regular Bed 6-6.1 ft |
| Tent Type: | Car Camping |
| Last Chance: | Yes |
Features of Napier Sportz Truck Tent, 57 Series::
- Enjoy a spacious interior, offering over 5.7ft of headroom and comfortably sleep 2 adults
- Full rainfly with taped seams plus built-in storm flaps in the windows and door provide privacy and ultimate weather protection
- Full tent floor keeps you clean from your truck and dry from the elements
- Large 4x4ft optional awning provides shade and a protected spot for bulky gear
- Rear access panel allows you to access your truck's interior for storage and a connection to power outlets
- Keep your gear organized with a gear loft, gear pocket and a built-in lantern holder
- 3 mesh windows, large entrance door, and 2 ceiling vents offer optimal ventilation
- A color-coded pole and sleeve assembly makes the 15 minute set-up a breeze
- An expandable carrying bag makes for quick and easy storage
- PU Waterproof coating - 2000mm PU
Package Contents:
Napier Sportz Truck Tent, 57 Series
- Expandable Carry Bag
- Rainfly
- Gear Loft
- Guide Ropes
- Stakes
- Stake Bag
- Fiberglass Tent Poles
- Awning Poles
- Pole Bag
- Tent Tie Straps
- Awning Pole Caps
Napier Sportz Truck Tent Orderable Models
List of Orderable Models
- Napier Sportz Truck Tent, 57 Series, Compact Regular Bed 6-6.1 ft, Blue/Gray, 57044 , MPN: 57044 , UPC: 774803570441 , Code: 56-TCC-57SERIES-57044
Napier Sportz Truck Tent Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Napier Sportz Truck Tent, 57 Series, Mid Size Regular Bed 6.5 ft, Blue/Gray, 57077 , MPN: 57077 , UPC: 774803570779 , Code: 56-TCC-57SERIES-57077
- Napier Sportz Truck Tent, 57 Series, Mid Size Crew Cab 5.4 ft, Blue/Gray, 57099 , MPN: 57099 , UPC: 774803570991 , Code: 56-TCC-57SERIES-57099
- Napier Sportz Truck Tent, 57 Series, Full Size Regular Bed 6.4-6.7 ft, Blue/Gray, 57022 , MPN: 57022 , UPC: 774803570229 , Code: 56-TCC-57SERIES-57022
- Napier Sportz Truck Tent, 57 Series, Full Size Long Bed 8-8.2 ft, Blue/Gray, 57011 , MPN: 57011 , UPC: 774803570113 , Code: 56-TCC-57SERIES-57011
- Napier Sportz Truck Tent, 57 Series, Compact Short Bed 5-5.2 ft, Blue/Gray, 57066 , MPN: 57066 , UPC: 774803570663 , Code: 56-TCC-57SERIES-57066
- Napier Sportz Truck Tent, 57 Series, Full Size Crew Cab 5.5-5.8 ft, Blue/Gray, 57890 , MPN: 57890 , UPC: 774803578904 , Code: 56-TCC-57SERIES-57890