Tap Tap to Zoom
Read More...
Free Express Shipping!
- Height:
- 38 mm
- Color:
- Black
- Base/Mount Type:
- QD Mount
- Tube Diameter:
- 35 mm
- Included Accessories:
- 10-Degree Wedge
Code: SPR-SCM-MHS232-QDP-5002
MPN: QDP-5002
UPC: 7340150705268
Buy Together and Save
Product Info for Spuhr QDP-5002 Rifle Scope Mounts
Quick detachable mount featuring side clamp and dual levers on the left side of the mount, with tensioning screws on opposite side of the mount body.![]()
0 MIL/0 MOA
Height: 38 mm/1.5in
Length: 126 mm/4.96in (mount body only)
Weight: 277 g/9.8 oz
Specifications for Spuhr QDP-5002 Rifle Scope Mounts:
| Manufacturer: | Spuhr |
| Height: | 38 mm |
| Color: | Black |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Length: | 126 mm |
| Included Accessories: | 10-Degree Wedge |
| Weight: | 9.8 oz |
Package Contents:
- Spuhr QDP-5002 Rifle Scope Mounts
- 10-degree wedge
Spuhr QDP-5002 Rifle Scope Mounts Orderable Models
List of Orderable Models
- Spuhr QDP Rifle Scope Mount 38MM, Black, QDP-5002 , MPN: QDP-5002 , UPC: 7340150705268 , Code: SPR-SCM-MHS232-QDP-5002