Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Spy Optic Cooper Sunglasses are Clint's alter ego that feature calm and calculated styling to command respect! The stylish Spy Optic Cooper w/ 8-Base ARC® Lenses are calm and calculated with timeless wrap styling that commands respect. The designer frame of the Spy Optic Cooper Wrap Around Sunglasses offers incredibly comfortable fit while still being strong enough to easily withstand daily wear.![]()
| Manufacturer: | Spy Optic |
| Application: | Work, Outdoor, Casual, Everyday |
| Size: | One Size |
| Temple Length: | 131 mm |
| Gender: | Unisex |
| Polarized: | No |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Standard Temple |
| Frame Type: | Regular Fit |
| Frame Material: | G850 (ARKEMA) |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Diameter: | 59 mm |
| Distance Between Lenses: | 16 mm |
| Fit: | Medium |
| Weight: | 78 g, 2.75 oz |
| Application: | Everyday, Casual, Outdoor, Work |
| Style: | Performance |
| Activity/Occasion: | Hike, Casual, Travel, Work, Outdoor, Sports |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |