Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 2.56 in
- Overall Length:
- 4.98 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- H-1
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon)
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Black
- Condition:
- Factory DEMO
- Sheath Material:
- Polymer
Code: 9Q-KN1-FB35PBK-EE
MPN: FB35PBK
UPC: 716104650750
Product Info for Spyderco ARK Lightweight 2.56in Fixed Blade Knife
"Always Ready Knife", is a small but potent personal defense knife designed by John Shirley and Sam Owens. Inspired by the need for forward deployed US Soldiers to be able to defend themselves at all time - even while in the shower. It includes a hollow ground H-1 steel rustproof blade, lightweight FRN handle with Bi-Directional Texturing for a secure grip, a molded polymer sheath and stainless steel neck chain.![]()
Specifications for Spyderco ARK Lightweight 2.56in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 2.56 in |
| Overall Length: | 4.98 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | H-1 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Tactical |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Thickness: | 2 mm |
| Condition: | Factory DEMO |
| Sheath Material: | Polymer |
| Weight: | 0.9 oz |
Features of Spyderco ARK Lightweight 2.56in Fixed Blade Knife Knife:
- Small yet potent personal-defense knife
- Machined blade from H-1 steel is a nitrogen-based alloy that is 100% rustproof
- Fiberglass reinforced nylon handle is molded directly onto the tan
- Handle has ergonomic sharp and Bi-Directional Texturing to ensure a secure grip even when wet
- Includes an injection-molded polymer sheath with stainless steel neck chain
Package Contents:
- Spyderco ARK Lightweight 2.56in Fixed Blade Knife
Spyderco ARK Lightweight 2.56in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco ARK Lightweight Plain Edge Fixed Blade Knife, 2.56in, H-1, Drop Point, FRN Black Handle, FB35PBK , MPN: FB35PBK , UPC: 716104650750 , Code: 9Q-KN1-FB35PBK-EE